Dlaczego warto wybierać lokaty?

Dieta DASH
Dieta DASH – najzdrowszy system odżywiania
29 stycznia 2013
Chwyty na gitare – jak je sprawnie i szybko opanować
29 stycznia 2013

Dlaczego warto wybierać lokaty?

Pieniądze na koncie oszczędnościowym teoretycznie zarabiają. Oczywiście, są oprocentowane, przynoszą jakiś zysk pomniejszony o podatek. Teoretycznie zarabianie powiązane jest z niskim oprocentowaniem tychże rachunków. Dużo korzystniejsze jest lokowanie pieniędzy na lokacie.

Zyski z lokaty

Lokaty bankowe mają wyższą stopę oprocentowania od rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Dzięki temu zdeponowane na nich pieniądze zarabiają więcej w takim samym czasie. Kwota, na którą opiewa umowa o założenie lokaty zależy od osoby, która ją zakłada, w związku z tym końcowe zyski są również od tego zależne. Decydując się na ten sposób ulokowania swoich pieniędzy należy wziąć pod uwagę to, że banki podają stopę oprocentowania lokat w skali roku, czyli podany zysk otrzyma się po roku deponowania pieniędzy na tej lokacie. Mniejszy okres czasu przynosi proporcjonalnie mniejszy zysk.

Dodatkowo otrzymana suma jest zawsze obciążona podatkiem Belki, w wysokości 19%. Banki od razu wpłacają na konto zarobioną kwotę, pomniejszoną o ten podatek. Mimo to oszczędzanie na lokatach nadal opłaca się bardziej, niż trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych, bo rzeczywisty zysk jest większy.

Utrudnienia związane z założeniem lokaty

Oszczędzanie na lokacie jest prostym sposobem na pomnożenie oszczędności, jednak należy spełnić przy tym pewne warunki. Po pierwsze zdeponowana kwota zostaje zamrożona na czas określony w umowie. Oznacza to, że osoba zakładająca lokatę musi liczyć się z tym, że nie ma dostępu do tych środków, nie może z nich korzystać. Oczywiście istnieje możliwość przedterminowego zerwania lokaty i skorzystania ze zdeponowanych na niej środków, ale wiąże się to z utratą odsetek, a czasem nawet z karami umownymi, które pobiera bank, a których wysokość czasem przekracza wypracowany do tej pory zysk. Jest to więc działanie bezzasadne. Zakładając lokatę należy mieć pewność, że przez ten określony czas nie będzie się potrzebowało tych środków.

Po drugie banki określają minimalną, czasem również maksymalną kwotę, od której lokatę można założyć. Nie jest to więc sposób na deponowanie małych sum pieniędzy. Należy najpierw zgromadzić odpowiedni kapitał, by móc założyć lokatę.

Warto zakładać lokaty

Biorąc pod uwagę wszelkie obostrzenia zawarte w umowie o założenie lokaty można się zastanawiać, czy ma to sens. Ma, jak najbardziej. Przede wszystkim oprocentowanie lokat zawsze jest wyższe, niż oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. To już daje zysk. Po drugie zdeponowanie pieniędzy na lokacie sprawia, że są one chronione przez wzrostem inflacji. Nawet, jeżeli rzeczywisty zysk nie będzie na tyle wysoki, na jaki się liczyło, możliwość kupienia tylu samu produktów w dniu zapadalności lokaty, jak w dniu jej założenia staje się zyskiem faktyczny.
Decydując się na założenie lokaty należy dokładnie zapoznać się z aktualnym rankingiem lokat, by mieć pewność, że została wybrana najlepsza lokata terminowa, jaka jest aktualnie dostępna wśród wszystkich produktów bankowych.

Więcej informacji uzyskasz na stronie – oprocentowanielokat.info

1 Komentarz

  1. Redaktor Wybierarka.pl pisze:

    Czym większy kapitał, tym większy zysk. To zwykła matematyka, ale nie każdy o tym pamięta. Oczywiście, każdy ma swoje możliwości. Nie każdy może sobie pozwolić na zamrożenie 250 000 PLN na kilka lat, choć taka lokata przyniesie najlepszy zysk. Ile zyskasz na konkretnej lokacie i od jakiej sumy możesz sprawdzić na serwisie link usunięty. Serwis ma również inne funkcje. Warto wypróbować, by potem cieszyć się najlepszym wyborem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*