Formalności związane z kupnem nieruchomości

kanapy rozkładane
Pokój dziecięcy na niewielkiej przestrzeni
25 kwietnia 2017
warsztaty lego
Klocki Lego dla wszystkich
11 maja 2017

Formalności związane z kupnem nieruchomości

apartamenty hiszpania

Kupno nieruchomości przez cudzoziemca często jest związane z licznymi ograniczeniami. Wymaga to załatwiania urzędowych spraw, szczególnie w przypadku brania kredytu. Pewne procedury jednak obowiązują zawsze – bez względu na narodowość kupującego.

Rosnące zainteresowanie

apartamenty hiszpaniaHiszpański rynek do niedawna był zarezerwowany dla najbogatszych inwestorów. Dzisiaj cieszy się powodzeniem także wśród mniej zamożnych kupujących, także tych polskich. Okazuje się, że ceny mieszkań na Półwyspie Iberyjskim tak zmalały, że wielu Polaków decyduje się za zainwestowanie tu w nieruchomość. Wartość jednego metra kwadratowego dobrego lokalu położonego w ciekawym miejscu to około 4-5 tysięcy złotych, co jest porównywalne z naszym rynkiem. Swoje apartamenty Hiszpania wycenia o 40 procent mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Przewiduje się jednak, że wkrótce to się zmieni, a nieruchomości znowu zaczną zyskiwać na wartości. Jest to spowodowane wzmożonym zainteresowaniem lokalami w nadmorskich miejscowościach.

Cudzoziemcy w Hiszpanii

Niezagospodarowane pozostaje pół miliona mieszkań, apartamentów oraz domów. Często są to lokale wybudowane w bardzo wysokim standardzie, ponieważ były projektowane pod najbogatszych turystów z Rosji. Dzisiaj są na wyciągnięcie ręki dla wielu „zwykłych zjadaczy chleba”. Dzisiaj nie trzeba dysponować dużym majątkiem, aby kupić mieszkanie. Trzeba jednak zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić będąc obcokrajowcem. Na szczęście nie ma ich zbyt wiele, ponieważ swoje mieszkania i apartamenty Hiszpania chętnie przekazuje w ręce zagranicznych inwestorów.

Strona formalna

W pierwszej kolejności należy zorientować się na temat działania podatków w Hiszpanii. Ważne jest również poznanie wszystkich opłat, jakie się wiążą z formalnościami i samą transakcją. Należy również pamiętać o opłatach notarialnych, które w każdym kraju wyglądają nieco inaczej. Od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej polscy obywatele mają takie same prawa, jak inne państwa członkowskie, dlatego jesteśmy traktowani na równi z inwestorami np. z Anglii czy Irlandii. Oprócz tego hiszpański rząd bardzo chętnie sprzedaje swoje nieruchomości osobom z zewnątrz, dlatego ich nabycie nie będzie wiązało się z przeszkodami (szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ambasady Polskiej). Nie trzeba się także obawiać nieznajomości języka hiszpańskiego, ponieważ pracownicy urzędów z reguły posługują się językiem angielskim. Możemy również skorzystać z usług tłumaczy, którzy są zatrudnieni w większych urzędach głównym miast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*