Jak bardzo istotna jest umowa o lokatę?

Transport pianina na przyczepce samochodowej
Transport pianina na przyczepce samochodowej – warto?
2 września 2013
Pszczeli eliksir witalności
5 września 2013

Jak bardzo istotna jest umowa o lokatę?

Lokata to jeden z produktów bankowych, umożliwiających zarabianie, dzięki pieniądzom, które chwilowo nie są nam potrzebne. Znane od lat lokaty, nie zapewniają takich dobrych zysków jak niegdyś, ale i dziś można znaleźć lokaty z sensownym oprocentowaniem. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie lokat to parametr, który trzeba sprawdzić dokładniej.

Oprocentowanie lokat zawsze jest podane w wartości liczbowej i może być stałe lub zmienne. Jeśli jest zmienne, sprawa jest bardzo prosta – może się zmienić, choć trzeba dodać, że zmiany oprocentowania lokat powinna być uzasadniona. Bank nie może zmienić oprocentowania tylko dlatego, że taka decyzja zapadła w jego centrali.

W przypadku oprocentowania stałego, z pozoru sprawa jest jeszcze prostsza. Określone oprocentowanie lokaty podane jest jasno. Klienci często słusznie myślą, że takie oprocentowanie będzie obowiązywać przez cały czas trwania lokaty. Najczęściej tak jest, aby jednak się o tym upewnić, warto zainteresować się szczegółami oferty – oprocentowanie lokat mimo, że stałe, może się bowiem zmienić.

Taka sytuacja powstaje najczęściej z uwagi na działania marketingowe. Oprocentowanie, które jest dość atrakcyjne, zawsze przyciąga dodatkowych klientów. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę i chwalą się wysokim oprocentowaniem. Mało uważny klient nie zorientuje się, że właśnie w ten sposób został skuszony na założenie lokaty, która jest dużo mniej korzystna, ponieważ oprocentowanie, które miało być tak bardzo korzystne, obowiązuje tylko przez krótki czas, a później – zgodnie z umową lokaty – zostaje obniżone.

Oprocentowanie lokat to podstawowe kryterium ich wyboru, co jest oczywiste, dlatego warto wiedzieć, że wysokość oprocentowania to parametr, który banki być może będą chciały wykorzystać, obniżając opłacalność lokaty. Sprawdzanie warunków lokaty jest więc konieczne. Oczywiście trzeba powiedzieć wprost – to co znajduje się na folderach reklamowych, przez wielu uznawane jest jako informacja handlowa – nic bardziej błędnego – informacją handlową żadna reklama nie jest i nie będzie.

Decydując się na lokatę, warto wybrać najlepszą. Oczywiście pomocne mogą być tutaj rankingi lokat, które wskazują najlepsze lokaty, nie zastąpi to jednak uważnej analizy każdej z nich. Należy pamiętać, że sprawdzenie warunków lokaty jest w naszym interesie.

Własne preferencje

Analizując opłacalność lokat, warto również pamiętać o jednym – to, iż jakaś lokata jest korzystna, nie oznacza wcale, że sprawdzi się w naszej sytuacji. Przykładem mogą tu być lokaty, które wymagają wpłacenia większej sumy pieniędzy na dłuższy czas i niemożności z nich korzystania. Taka lokata być może będzie opłacalna, jednak niekonieczne w naszej sytuacji. Zawsze wiec warto wybierać lokaty, które odpowiadają naszym preferencjom. To bardzo istotne, ponieważ w innym przypadku lokata, mimo tego, że będzie z pozoru korzystna, może stać się dla nas problemem.

Dobrze dobrana lokata nie przeszkadza w codziennym życiu, zapewnia stabilny i pewny zysk. Warto takiej lokaty szukać i w przypadku znalezienia, z niej korzystać. Pieniądze wpłacone na taką lokatę nie będą tracić na wartości, a wybór takiej, która będzie miała wysokie oprocentowanie sprawi, że będziemy mogli liczyć na dobre zyski. Warto zainteresować się tematem lokat – to się może opłacać.

Lokaty ranking – aktualny ranking lokat bankowych 2013 – tutaj sprawdzisz, które banki oferują najlepsze lokaty bankowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*