Jaką lokatę bankową wybrać?

Interesy z biurem rachunkowym
22 listopada 2012
Jak rozpoznać dobry sklep sportowy
22 listopada 2012

Jaką lokatę bankową wybrać?

Zdecydowana większość Polaków wybiera lokaty bankowe, jako najlepszy sposób inwestowania. Jednym z podstawowych praw ekonomii jest prawo popytu i podaży. Na popyt generowany przez osoby szukające lokaty odpowiadają banki, które oferują coraz to więcej i więcej produktów lokat bankowych. Każdy bank ma w swojej ofercie co najmniej kilka różnych lokat. Jeżeli przemnożymy to przez liczbę banków, okaże się, że szukając odpowiedniej lokaty należy przejrzeć kilkaset ofert.

Lokaty z wysokim oprocentowaniem

Spośród tak obfitej oferty trudno wybrać tę najlepszą. Pierwsza myśl podpowiada, aby kierować się przede wszystkim wysokością oprocentowania. Jest to słuszny kierunek, jednak koniecznie należy spojrzeć na kilka innych czynników, które mogą spowodować, że najlepiej oprocentowana lokata wcale nie będzie dla nas najlepszym wyborem. Banki często kuszą wysokim oprocentowaniem, a z drugiej strony próbują wyciągnąć od klientów pieniądze za pomocą prowizji, opłat manipulacyjnych i kar wynikających z zerwania umowy.

Termin zapadalności lokat i kapitalizacja odsetek

Bardzo istotny jest termin, na jaki podpisywana jest umowa, a co za tym idzie – konsekwencje w przypadku zerwania lokaty. Jeżeli doradca finansowy oferuje lokatę, której zerwanie nie powoduje utraty dotychczas naliczonych odsetek, prawdopodobnie użyje tego argumentu, aby przekonać nas do złożenia podpisu. W przeciwnym przypadku należy samemu zagłębić się w lekturę umowy lub dokładnie wypytać doradcę lub konsultanta w banku. Niestety, większość lokat jest skonstruowana tak, że ewentualne zerwanie lokaty przed czasem powoduje utratę przynajmniej części odsetek. Warto sprawdzić, czy w konkretnej lokacie odsetki są kapitalizowane oraz jak często, ponieważ ma to wpływ na realne oprocentowanie kapitału. Najlepiej, gdy odsetki są kapitalizowane jak najczęściej. Najgorzej, gdy odsetki nie podlegają kapitalizacji wcale.

Jak porównać lokaty?

Jak się okazuje, wybór lokaty, która będzie najlepsza nie jest łatwy. Przede wszystkim trzeba określić horyzont czasowy inwestycji. Dopiero według tego kryterium należy szukać oferty jak najlepiej oprocentowanej, z kapitalizacją odsetek, oraz jak najmniejszymi konsekwencjami w przypadku zerwania umowy. Warto także wrócić uwagę na prowizje oraz opłaty manipulacyjne.

Gdybyśmy mieli sami przejrzeć dokładnie wszystkie oferowane lokaty, prawdopodobnie nie starczyłoby nam życia. Na szczęście można skorzystać z usług doradców finansowych lub z portalu finansowego oferującego funkcję „porównanie lokat”. Korzystając z tego darmowego narzędzia można przeglądać dostępne oferty według ustalonych kryteriów. Dzięki temu można szybko znaleźć najlepsze lokaty, które odpowiadają narzuconym kryteriom.

1 Komentarz

  1. Bardzo fajny mechanizm umożliwiający interaktywne porównanie lokat można znaleźć na serwisie link usunięty. Ja ze swojej strony polecałbym lokaty link usunięty. Pozdrawiam! PJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*