Lokaty z oprocentowaniem progresywnym to dobry wybór?

szafki śniadaniowe 18 - skrytkowe
Obowiązki pracodawcy – pomieszczenia socjalne.
29 października 2013
Kobiecy męski zawód
29 października 2013

Lokaty z oprocentowaniem progresywnym to dobry wybór?

Lokata progresywna to kontrowersyjny produkt oszczędnościowy. Jej definicja nie jest jasna i jednoznaczna. Jest to produkt ciekawy, ale czy przynosi zysk klientowi, czy bardziej służy bankom?

Definicja i działanie

Lokata progresywna to umowa zawierana między bankiem a klientem w sprawie lokowania oszczędności. Jest terminowym depozytem. Oprocentowanie lokat progresywnych wzrasta progresywnie. Oznacza to, że oprocentowanie rośnie wraz z długością lokaty, czyli czasem jej trwania, w kolejnych miesiącach umowy. Lokata progresywna nie jest kontem oszczędnościowym, o czym warto pamiętać deponując pieniądze w tym produkcie bankowym. Po pierwsze zakłada się ją na ściśle określony czas. Oprocentowanie lokaty progresywnej jest znane w momencie jej zakładania i nie zmienia się w okresie jej trwania. Jest jednak niższe niż na lokatach terminowych standardowych, dlatego nie łapmy się chwytu reklamowego, który podaje nam najniższe i najwyższe oprocentowanie, bo rzeczywisty zysk nie jest tak wysoki, wypracowuje go średnia oprocentowania ze wszystkich miesięcy w skali roku, na które lokata została zawarta. Kapitalizacja odsetek na takiej lokacie następuje najczęściej na koniec okresu, na który opiewa umowa zawarcia lokaty progresywnej. I nie jest to dobre dla klienta. Lokata progresywna jest także nazywana lokatą dynamiczną.

Wady i zalety

Do największych wad omawianej lokaty progresywnej należą przede wszystkim jej niższe oprocentowanie niż standardowej lokaty terminowej. Wadą jest także kapitalizacja odsetek, która przypada tylko na koniec okresu umownego.

Jak każda lokata tak i lokaty bankowe progresywne mają również swoje zalety. Przede wszystkim istnieje tutaj możliwość wypłaty odsetek przed końcem umowy, bez żadnej straty zysków oraz możliwość wcześniejszego zerwania umowy podpisanej z bankiem. Takie zerwanie umowy nie skutkuje utratą zysków z lokaty, a to jest bardzo ważne, gdy szybko potrzebujemy środków finansowych. Na zerwaniu lokaty progresywnej niczego nie tracimy. Owszem należy przy podejmowaniu takiej decyzji pamiętać, że banki też bronią się przed naszymi krokami i ustalają na przykład niskie oprocentowanie lokat dla pierwszych miesięcy jej trwania. Prawda jest taka, że w pierwszej połowie trwania takiej lokaty, jej zerwanie nie jest opłacalne, o czym warto nie zapominać.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór między lokatą standardową terminową a lokata progresywną jest dość prosty. Wygrywa pierwsza, druga niestety przegrywa. Jednak, gdy wiemy, że będziemy potrzebowali wcześniej skorzystać ze środków depozytu bankowego, wybierzmy lokatę progresywną. Zdarza się tak, że lokata progresywna ma oprocentowanie efektywne wyższe niż oprocentowanie lokat terminowych, wtedy decyzja nasza też powinna być prosta. Zawsze przed wyborem jakiejkolwiek formy oszczędzania warto oprzeć się o porównanie lokat różnych banków. I tu kłania się Internet. Ranking najlepszych lokat bankowych w 2013 roku znajduje się na wielu stronach. Lokaty bankowe dla sieci nie są więc żadną tajemnicą, a my korzystajmy z takich zestawień dla własnego dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*