O czym warto pamiętać przy zakładaniu lokat bankowych?

Krakowskie Planty
Krakowskie Planty
13 maja 2013
Tatry – historia turystyki górskiej
13 maja 2013

O czym warto pamiętać przy zakładaniu lokat bankowych?

Lokaty bankowe są obecnie jedną z bardziej popularnych usług, jakie oferują nam instytucje bankowe. Nie działają one tak, ja tradycyjne konta, które umożliwiają głównie bezpieczne przechowywanie pieniędzy. W przypadku lokat możemy przecież liczyć na znacznie więcej. Chodzi tu oczywiście o pomnożenie początkowego kapitału, jaki został wpłacony. Bank dowolnie bowiem inwestuje powierzonymi mu środkami, dzięki czemu zarabia. Ale korzyści odnosi także i klient, po jakimś czasie odbiera on po prostu więcej pieniędzy.

Jeśli decydujemy się na założenie lokaty i umieszczenie tam swoich środków, jesteśmy zobowiązani do podpisania tak zwanej umowy terminowej. W praktyce oznacza to, że powierzamy bankowi swoje pieniądze na jakiś, ustalony wcześniej i określony czas. Przez ten okres działa oprocentowanie, a my zyskujemy odsetki, które zostaną nam wypłacone po zakończeniu obrotu środkami finansowymi przez bank. To rozwiązanie wydaje się być bardzo korzystne dla dwóch stron. Bank może dowolnie inwestować i pomnażać swoje środki, klienci natomiast bez żadnego wysiłku zarabiają pieniądze, praktycznie nic nie robiąc.

Różne banki proponują posiadaczom lokat nieco zróżnicowane oprocentowanie. Porównanie lokat wskazuje jednak, że nie są one zupełnie odmienne, i wynoszą około 5% w skali roku. Oczywiście, z pewnością spotkamy się też z innymi propozycjami i warto je rozważyć. Bądźmy jednak czujni. Bardzo często okazuje się bowiem, że jakaś instytucja finansowa proponuje nam oprocentowanie, które przekracza nawet 6,5%. Zazwyczaj jednak mamy do czynienia ze skalą kilkumiesięczną, a nie roczną. Takie rozwiązanie nie jest zatem bardzo opłacalne, ale oczywiście warto je przeanalizować i dokładnie przemyśleć. Warto przed decyzją i podpisaniem umowy spotkać się na przykład z doradcą finansowym. On udzieli nam fachowej i rzeczowej rady, podpowie też, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Należy zauważyć jeszcze, że oprocentowanie lokat bankowych w zależności od oferty może być zmienne lub stałe. Pierwsze zmienia się pod wpływem ogólnej sytuacji finansowej panującej w kraju lub polityki bankowej. Zazwyczaj na stan oprocentowania wpływa również szeroko pojęta ekonomia, która zawsze wywiera spory wpływ. Jeżeli chodzi natomiast o oprocentowanie stałe, nie zmienia się ono bez względu na sytuację. Oznacza to, że klientowi zawsze będą przysługiwały te same odsetki, przez cały czas trwania umowy, która reguluje wszystkie warunki lokaty. Banki oferują nam naprawdę różnorodne lokaty, ale tylko od nas zależy, na jaką się zdecydujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*