Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokacie

Prezent dla matki, żony i kochanki – bielizna erotyczna.
30 stycznia 2014
Artykuły drogeryjne w Internecie
4 lutego 2014

Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokacie

Lokata jest uważana za najpopularniejszy sposób oszczędzania w Polsce. Nie jest wprawdzie tak opłacalna, jak giełda, czy fundusze inwestycyjne, jednak wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem. Wpłacenie określonej sumy do banku i odebranie ich z niewielkim, ale pewnym zyskiem, jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób, które posiadają duży kapitał.

Decydując się na założenie lokaty, warto dokładnie przestudiować istniejące oferty. Nie można ich podzielić na lepsze i gorsze; najlepsza lokata to taka, która trafia w nasze potrzeby. Poniżej zestawienie stworzone na podstawie informacji z portalu http://oszczedzajskutecznie.com.pl.

  • Lokata terminowa – jest najbardziej znana, jak również najchętniej wybierana przez klientów banków. W jej przypadku przekazuje się daną wartość pieniędzy, które po upływie wyznaczonego przez nas czasu powiększone zostają o określoną sumę odsetek. Ich naliczenie następuje dopiero po zakończeniu okresu lokacyjnego.
  • Lokata jednodniowa – w tym przypadku kapitalizacja odsetek odbywa się w trybie dziennym, natomiast sama lokata automatycznie odnawia się każdego kolejnego dnia. Dzieje się tak aż do momentu osiągnięcia terminu końcowego. Ten typ lokaty spotyka się obecnie znacznie rzadziej, niż kiedyś, a to z powodu zmiany podstawy prawnej.
  • Lokata progresywna – oferuje ona możliwość dopłacania kolejnych środków do już zdeponowanych na koncie. Najważniejszymi jej zaletami jest to, że nie ma konieczności podpisywania wielu umów, a także fakt, iż podwyższenie ilości środków na koncie lokaty wiąże się ze wzrostem naliczanego do kapitału oprocentowania.
  • Lokata dynamiczna – jedną z jej zalet jest możliwość dowolnego wypłacania środków. Odsetki naliczane są proporcjonalnie do okresu, w którym dana ilość pieniędzy przetrzymywana była na koncie. W dodatku oprocentowanie wzrasta wraz z czasem jej trwania, jednak jego wartość jest zazwyczaj niższa, niż na tej stosowanej przy standardowej lokacie terminowej.
  • Lokata call – jest ona zawierana na rachunku klienta dopiero w momencie, gdy wielkość zgromadzonych tam środków przekroczy minimalną wymaganą kwotę. Istnieje ona tak długo, jak na rachunku znajduje się wymagana kwota, jednak istnieje również możliwość wypowiedzenia umowy przez klienta.
  • Lokata negocjowana – skierowana jest do klientów zamożnych. Przy kwotach powyżej 50 tys. zł (lub, w zależności od banku, 100 tys. zł), klient ma możliwość negocjowania wysokości oprocentowania, ma również wpływ na niektóre pozostałe warunki. Jednak dodatkowy procent oferowany przez bank zazwyczaj nie przekracza 1%.
  • Lokata rentierska – z założenia jest zazwyczaj lokatą długoterminową. W jej przypadku odsetki wypłacane są na początku okresu lokaty, czyli już podczas zawierania umowy. Warunkiem skorzystania jest wpłata kwoty o odpowiednio dużej wartości.
  • Lokata nocna – inaczej nazywana lokatą overnight. Środki, po przekroczeniu danej wartości minimalnej, podlegają oprocentowaniu w nocy – za dnia są w całości do dyspozycji klienta. Tego typu lokaty bankowe cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców.
  • Lokata internetowa – zostaje zawierana za pomocą internetowego systemu bankowego. Odznacza się zazwyczaj wyższym oprocentowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*