Rankingi lokat – czy warto z nich korzystać?

O artykułach biurowych
12 grudnia 2013
Czy kredyt i pożyczka to ten sam produkt?
12 grudnia 2013

Rankingi lokat – czy warto z nich korzystać?

Rankingi lokat to bardzo przydatne narzędzie dla osób, które szukają jak najlepszej oferty wśród lokat. Ważne jednak jest, aby ranking z którego korzystamy był rzetelny i przedstawiał nam kompletną ofertę wszystkich banków. Z tym jednak czasem jest problem. Zdarzają się rankingi, które pomijają w swoim zestawieniu niektóre banki lub nie aktualizują ofert na bieżąco.

Jeżeli szukamy dobrego rankingu zwróćmy uwagę na to ile banków jest dostępnych w zestawieniu oraz to, kiedy miała miejsce ostatnia aktualizacja. Jeśli te kwestie nie budzą naszych wątpliwości, możemy przejść do porównywania ofert banków.

Najważniejsze w każdej lokacie jest oprocentowanie, jakie oferuje nam bank. Są jednak na rynku porównywarki, które tworzą rankingi ofert nie tylko pod kontem oprocentowania.

Publikowane co miesiąc

Rankingi ofert zazwyczaj są publikowane co miesiąc. Na początku podane są informacje o stopach procentowych, czyli o decyzjach jakie zapadły w Radzie Polityki Pieniężnej.

Oprócz zestawienia ofert w postaci tabeli, możemy tam przeczytać również o tym, jak banki zareagowały na ewentualne obniżenie lub podniesienie stóp procentowych.

Jeśli interesują nas, na przykład, tylko lokaty na 6 miesięcy, możemy sprawdzić zestawienie tylko takich lokat – kliknij i sprawdź. Porównywarka wybierze dla nas oferty sześciomiesięczne i posegreguje je od najwyżej oprocentowanych do najniżej. Dzięki temu będziemy mieli klarowny przegląd tylko tych lokat, które nas interesują w danym momencie.

Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, aby upewnić się w 100 procentach, możemy skorzystać z innej porównywarki i innego rankingu. Jeśli wyniki obu porównywarek będą podobne, to znaczy, że możemy spokojnie inwestować w lokatę, którą wybraliśmy. Jeśli wyniki będą różne, znajdźmy kolejny ranking, z którym będziemy mogli porównać wcześniejsze wyniki.

Pamiętajmy również, żeby nie koncentrować się tylko i wyłącznie na oprocentowaniu lokat. Zwróćmy również uwagę na kapitalizację odsetek. Im częściej zysk będzie kapitalizowany, tym lepiej dla nas. Pamiętajmy, że realny zysk jest wypadkową kilku czynników, więc zawsze sprawdzajmy każdy z nich.

Porównywarki lokat bankowych są bardzo proste w obsłudze i nie powinny przynieść przeciętnemu Kowalskiemu większych trudności. Jeśli oswoimy się z rankingami, po pewnym czasie wybierzemy dla siebie kilka, z których będziemy zawsze korzystali i kierowali się ich wynikami. W ten sposób staniemy się świadomymi posiadaczami lokat, którzy wiedzą, która oferta najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*