Rola oprocentowania lokat bankowych

Celiakia – wskazówka dla osób chorych
10 stycznia 2013
Alior Sync – konto internetowe z bajerami
10 stycznia 2013

Rola oprocentowania lokat bankowych

Najlepsze lokaty to z pewnością dla każdego te, które oferują najwyższe oprocentowanie. Samo oprocentowanie lokat jest jednak bardzo zróżnicowane i wpływ na nie ma bardzo wiele parametrów. Tym samym nie zawsze najlepsza będzie dla z najwyższym oprocentowaniem, gdyż wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb, wymagań oraz samych możliwości finansowych.

Lokaty wysoko oprocentowane

Jeśli chcesz uzyskać naprawdę atrakcyjne oprocentowanie lokat to z pewnością powinieneś posiadać większy zapas wolnej gotówki. Banki szykują wiele ofert standardowych lokat, które mają zróżnicowane oprocentowanie, ale to nigdy nie jest bardzo wysokie. Istnieje jednak możliwość negocjacji warunków lokaty z bankiem, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy chcemy ulokować większą ilość pieniędzy. W niektórych bankach możliwość negocjacji jest dostępna już od kwoty 50 tysięcy złotych, jednak zazwyczaj musimy mieć więcej. W takim wypadku to my możemy być panem całej sytuacji i dostosować lokatę do swoich potrzeb. Oczywiście nie liczmy na mannę z nieba, gdyż bank też musi na tym coś zarobić i nie będzie inwestował naszych pieniędzy charytatywnie, jednak szanse na bardzo atrakcyjną lokatę są duże. Najlepsze lokaty terminowe to także takie, która otwierane są na warunkach promocyjnych. Oprocentowanie lokat promocyjnych często znacznie wybiega poza normę choć zazwyczaj musimy zrobić jeszcze coś dodatkowo. Warunkiem otwarcia takiej lokaty w danym banku może być na przykład założenie konta osobistego lub wzięcie niewielkiego kredytu. W niektórych przypadkach skorzystanie z takiej opcji jest jednak bardzo opłacalne. Najczęściej taka lokata może być otwarta tylko raz, a więc po jej zakończeniu kolejne lokaty będą już na standardowych warunkach.

Od czego zależy wysokość oprocentowania?

W przypadku lokat standardowych oprocentowanie zależy od kilku czynników. Po pierwsze więc oprocentowanie lokat jest tym wyższe im więcej na lokatę trzeba wpłacić. Chodzi tutaj o to, że zazwyczaj każda lokata ze stałym oprocentowaniem ma próg wpłaty minimalnej jaka jest wymaga do otwarcia tego produktu oszczędnościowe. Im zasobniejszy mamy portfel tym więcej możemy na lokatę wpłacić, a więc warto wtedy wybrać lokatę z wyższym progiem minimalnym i dostać lepsze oprocentowanie lokat. Niektóre banki stosują tę zasadę nieco inaczej. Dostępna jest jedna lokata ze stałym oprocentowaniem, którego wysokość zależna jest od tego ile wpłacimy. Wyszczególnione są progi kwotowe, a samo minimum do wpłaty zazwyczaj nie jest wygórowane, na przykład 1000 zł. Nie mały wpływ na oprocentowanie ma także czas trwania lokaty. Każdy taki produkt jest swoistym zamrożeniem naszych pieniędzy, gdyż bank musi mieć do nich pełny dostęp, aby móc je pomnażać. Im dłużej będzie więc trwała lokata tym większe oprocentowanie może być nam zapewnione. Dużo więcej możemy zarobić także na lokatach ze zmiennym oprocentowaniem, gdzie bank dzieli się z nami zyskami bezpośrednio, w zależności od wyników inwestycyjnych. Oczywiście nie zawsze musimy mieć szczęście i nie zarobimy na takiej lokacie zbyt dużo. Najlepsze lokaty to więc pojęcie względne i zależy od naszych potrzeb. Ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie.

1 Komentarz

  1. Niestety, lokaty najwyżej oprocentowane to takie, które mają niską kwotę maksymalną, do 10 000, a maksymalnie 20 000 PLN. Oczywiście nie licząc Lokaty 10% z Kontem Swobodnym w Getinbank. Są to na dzień dzisiejszy link usunięty – na okresy od 1 dnia do 2 miesięcy. Skala zysku niewielka, ale zawsze to jakaś promocja :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*