Czy „góral” to dobry wybór

myszka komputerowa
Jak wybrać najlepsze myszki komputerowe
7 marca 2014
Eleganckie sukienki na różne okazje
11 marca 2014

Czy „góral” to dobry wybór

marin-bike_lNa rynku jest dostępnych wiele typów jednośladów, z których każdy jest dostosowany do innego stylu jazdy. Najczęściej wybierana jest jazda rekreacyjna, która poprawia ogólną kondycję organizmu, a jednocześnie nie obciąża go tak, jak trudna jazda wyczynowa. Stąd też największym powodzeniem cieszą się rowery przeznaczone do poruszania się po mieście i drogach podmiejskich. Równie często ze sklepów znikają popularne u nas „górale”, czyli rowery przeznaczone do jazdy po cięższym terenie.

Rowery MTB zostały stworzone do pokonywania trudnych tras, jednak sprawdzają się w zasadzie na każdej nawierzchni i z powodzeniem mogą zastąpić rower szosowy, trekkingowy, czy miejski. Gdzie nie kupować rowerów? Przede wszystkim szerokim łukiem omijać wszelkiego rodzaju supermarkety. Sprowadzany sprzęt jest przewożony w paczkach i składany na terenie sklepu przez pracowników, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy. Rowery MTB są szczególnie narażone na przeciążenia, zatem każda wada powstała w trakcie składania roweru może mieć fatalny wpływ na resztę części i w rezultacie znacznie przyspieszyć ich zużycie. A każda naprawa wiąże się przecież z kosztami. Dobry rower MTB powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów i przede wszystkim złożony przez fachowa, kompetentną obsługę. Kolejnym miejscem, które trzeba omijać są wszelkiego rodzaju bazary, na których oferowane egzemplarze są nie tylko wątpliwej jakości, co mogą pochodzić z niepewnego źródła. Nierzadko w takich miejscach sprzedaje się kradzione „górale”.

Wśród rowerów MTB również istnieje podział na konkretne modele, przeznaczone do różnych terenów. Stąd też wynikają odmienności w rozmiarach i wadze ramy, grubości opon, ilości biegów. To wszystko ma swoje odzwierciedlenie w cenie sprzętu. Rowery górskie triumfują u nas od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to przywędrowały do nas hurtowo z krajów zachodnich. W tamtym okresie młodzi ludzie masowo pozbywali się klasycznych „składaków” właśnie na rzecz nowoczesnych rowerów MTB, które były oznaką postępu i nowoczesności. Stare modele zeszły do piwnic, a ulice zapełniły się rowerami górskimi, co było nie do przyjęcia w oczach starszego pokolenia przyzwyczajonego do jednośladów typu „Wigry”, lub „Pelikan”. Po pewnym czasie jednak do łask zaczęły powracać typowe rowery miejskie, które obecnie nie usępują popularnością „góralom”. W większych miastach tworzone są całe sieci ze stacjami, na których cykliści mogą wypożyczać na określony czas własnie te miejskie modele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*