Integracja sensoryczna – cóż to takiego?

opakowania jednorazowe
Bezpieczne przechowywanie żywności
24 listopada 2014
olej arganowy sklep
Skąd pochodzi olej arganowy?
2 grudnia 2014

Integracja sensoryczna – cóż to takiego?

integracja dzieci

To, co dzieje się wokół nas, odbieramy przy pomocy zmysłów, które następnie są wysyłane i przekazywane do układu nerwowego. Ich zadaniem jest interpretacja oraz udzielanie odpowiedzi. Właściwe działanie mózgu w tym zakresie na każdym etapie jest nazywane integracją sensoryczną.
Człowiek jest wyposażony w wiele rodzajów zmysłów. Oprócz smaku, wzroku, słuchu oraz dotyku, mamy jeszcze dwa inne, które są traktowane jako podstawowe. Mowa oczywiście o zmyśle równowagi oraz czuciu głębokim. Ten pierwszy odpowiada za utrzymanie równowagi, ruchy gałek ocznych, ciała oraz głowy, podczas gdy drugi odpowiedzialny jest za wykonywanie odpowiednich ruchów, w tym również za napięcie mięśniowe. Na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, wpływ ma połączenie wszystkich tych zmysłów. Jakiekolwiek zaburzenia integracji sensorycznej skutkują objawianiem się wielu dysfunkcji. Do podstawowych zaliczyć można kłopoty z pamięcią i koncentracją, nadmierną ruchliwość, nieodpowiednie napięcie mięśniowe, kłopoty z nabywaniem nowych umiejętności, problemy z pisaniem, rysowaniem, nawlekaniem, a także czytaniem, nadwrażliwością na dotyk, hałas czy światło, unikaniem wykonywania pewnych czynności czy kosztowania określonych smaków.
Integracja sensoryczna i jakiekolwiek zaburzenia w jej zakresie mogą być odpowiednio wcześniej rozpoznane. Aby jednak tak się stało, należy iść do fachowego ośrodka specjalizującego się w wykrywaniu tego rodzaju dysfunkcji. Jednak nasze obawy powinny wzbudzić również pewne zachowania u dzieci, do których zaliczyć można szybką skłonność do męczenia, kiepską koordynację ruchową, unikanie jakichkolwiek gier czy zabaw z rówieśnikami, kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także zaburzenia napięcia mięśniowego. Niewłaściwa integracja sensoryczna może objawiać się również kłopotami w nauce czytania i pisania, problemami z nauką jazdy na rowerze, nadwrażliwością na światło, dźwięki, trudnościami w próbowaniu nowych smaków czy też zakładania nowych ubrań. Dziecko może odczuwać problemy z manipulacją, posługiwaniem się nożyczkami czy też sztućcami, unikaniem zabaw na huśtawce czy karuzeli. Integracja sensoryczna i jakiekolwiek zaburzenia wynikające z nieodpowiedniego odbierania i przetwarzania docierających bodźców, może również przejawiać się kłopotami w mówieniu czy trudnościami z wysłuchiwaniem czy wykonywaniem poleceń.
Musimy oczywiście pamiętać, że jeden z powyższych objawów nie stanowi powodów do zmartwień, ale już kilka powinno nam dać do myślenia. Warto w takiej sytuacji udać się po profesjonalną poradę oraz wykonać test, czy rzeczywiście ten kłopot dotyczy naszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*