Jakie zastosowanie może mieć nóż myśliwski?

bielizna do karmienia
Bielizna do karmienia – jaką wybrać?
19 czerwca 2017
Masz balkon? Pomyśl o markizie
26 czerwca 2017

Jakie zastosowanie może mieć nóż myśliwski?

Podstawowe wyposażenie myśliwego składa się z wielu różnych elementów. Jednym z nich jest nóż myśliwski, czyli sprzęt używany do dobijania rannej zwierzyny, a także do oprawiania ustrzelonych zwierząt i ich patroszenia, do patroszenia ryb czy wykonywania wielu drobnych prac obozowych, w tym prac związanych z przygotowaniem noclegu w lesie.

Charakterystyka noży myśliwskich

nóż myśliwski

Profesjonalny nóż myśliwski to sprzęt, który nie może zawieść nas w najmniej oczekiwanym momencie. Powinien być to zatem nóż o solidnej konstrukcji, wykonany z dobrej jakościowo stali (stal o dużej twardości), o dość długim ostrzu i wygodnej rękojeści. Wiele noży myśliwskich posiada zdobione rękojeści wykonane z rogów jeleni lub z rogów innych zwierząt. Taka stylizowana rękojeść jest nie tylko trwała, ale i niezwykle efektowna. W praktyce wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak wybór noża myśliwskiego z rękojeścią drewnianą lub wykonaną z jakiegoś rodzaju tworzywa sztucznego. Tego typu rękojeść zapewnia pewny i wygodny chwyt, przez co minimalizujemy ryzyko wyślizgnięcia się noża z ręki i przypadkowego skaleczenia podczas oprawiana zwierząt lub wykonywania innych prac. Najważniejszym elementem, jeśli chodzi o każdy nóż, również nóż myśliwski jest jednak samo ostrze. W przypadku noży tworzonych z myślą o myśliwych powinno być one nie tylko ostre, ale i twarde. Dobre noże będą posiadały stosunkowo grube ostrze wykonane z odpowiednio utwardzanej stali, co zminimalizuje ryzyko ich wyszczerbienia czy stępienia przy patroszeniu lub oprawianiu zwierząt, a także podczas cięcia gałęzi, strugania drewnianych kołków czy otwierania metalowych konserw.

Jaki nóż myśliwski jest najlepszy?

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny lub najlepszy nóż myśliwski. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej osoby i zasobności jej portfela. W praktyce niezłej jakości nóż, który pozwoli realizować podstawowe prace, związane z patroszeniem lub oprawianiem upolowanej zwierzyny można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Lepszej jakości noże myśliwskie kosztują znacznie więcej. W tym drugim przypadku za wyższą cenę otrzymujemy noże wykonane z najlepszej jakości stali, które zapewniają najwyższy komfort obsługi. Takie noże są ostre i niezwykle wytrzymałe, do tego stosunkowo lekkie i wyposażone w wygodną rękojeść.

Porządny nóż myśliwski powinien umożliwić realizację wszystkich podstawowych prac związanych z patroszeniem i oprawianiem upolowanych zwierząt. Taki nóż powinien również sprawdzić się przy realizacji różnego rodzaju prac związanych z zakładaniem obozowiska, z przygotowaniem posiłków czy przygotowaniem i rozpalaniem ognia w terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*