Masz balkon? Pomyśl o markizie

Jakie zastosowanie może mieć nóż myśliwski?
19 czerwca 2017
kapcie
Moda domowa, czyli kapcie i klapki do zadań specjalnych.
6 lipca 2017

Masz balkon? Pomyśl o markizie

Wiosenne i letnie weekendy zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Robi się cieplej, pogoda jest słoneczna, a my mamy więcej energii i optymizmu, wszak zbliża się pora urlopów i wymarzone wakacje są na wyciągnięcie ręki. Jeśli jednak jesteśmy typem domatora i nie przepadamy za pakowaniem piknikowego kosza, jazdą do parku czy na łąkę i siedzenia na kocu – nic straconego. Nadal możemy korzystać z uroków spędzania wolnego czasu na zewnątrz i wylewać się pod chmurką. Wystarczy zaadaptować swój balkon czy taras i przekształcić go w piknikowe królestwo.

Prywatna łąka, czyli piknikowy raj na balkonie

Jak się do tego zabrać? Najlepiej od odrobiny zieleni, która nada autentyczności naszym balkonowym piknikom. Wystarczy wyścielić podłogę sztuczną trawą, która idealnie sprawdzi się jako miękkie podłoże, o wiele przyjemniejsze dla naszych stóp niż zwykłe płytki. Do tego kilka donic z roślinami i mamy swoją wymarzoną, prywatna łąkę.

Krok drugi to cień. Tak, tak – cień. Na łące, czy w parku, najchętniej piknikowy koc rozkładamy pod drzewem, które osłania nas przed palącym słońcem. Na balkonie trzeba o ochronę przeciwsłoneczną zadbać samemu, no chyba że przed oknami mamy rozłożyste konary, które załatwiają sprawę. Jeśli nie, do wyboru mamy dwa rozwiązania: zamontowanie markizy lub postawienie parasola. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Markizy czy parasol – co lepsze na balkon?

Markizy (zobacz więcej o markizach) są wygodnym i praktycznym rozwiązaniem – mogą zacienić znacznie większą powierzchnię niż parasol. Są też solidniejsze i stabilniejsze, więc nie ma potrzeby ich zwijania w czasie deszczu czy wiatru. Jednak, co najważniejsze – nie zajmują cennego miejsca na samym balkonie, w przeciwieństwie do parasoli, których podstawy często są duże i ciężkie.

Ich wadą może być jednak cena, zwłaszcza jeśli mieszkanie, którego balkon aranżujemy, nie jest naszą własnością – w tym wypadku często dodatkowo potrzebna będzie zgoda właściciela na montaż konstrukcji markizy. W przypadku parasola ten problem nie istnieje – w razie przeprowadzki, możemy go zabrać ze sobą. Jest on jednak mniej wytrzymały więc przy gorszej pogodzie konieczne będzie jego złożenie, a nawet wniesienie do pomieszczenia. Jest również mniejszy, co nie ma większego znaczenia przy niewielkim balkonie, jednak będzie mało wydajną ochroną przeciwsłoneczną na dużym tarasie czy werandzie.

Krok drugi to meble – w zależności od tego jak dużą przestrzenią dysponujemy, możemy wybrać pełne komplety wypoczynkowe, jak krzesła czy sofy, ławy z oparciami lub bez, stoły w różnych rozmiarach, leżaki, a nawet hamaki czy huśtawki. Jeśli jednak zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca i pieniędzy warto pomyśleć o wielofunkcyjnych skrzyniach, które sprawdzą się z powodzeniem zarówno jako stolik i siedziska. Podobną funkcję spełnią wciąż modne i ekologiczne meble z recyklingowanych palet euro, które przy odrobinie chęci i fantazji można wykonać samodzielnie – poradników na ten temat znajdziemy w internecie całe mnóstwo.

Pomyśl nie tylko o markizach

Na koniec, warto pomyśleć o oświetleniu naszego małego raju, aby móc z niego korzystać również po zmroku – zwłaszcza w weekendy. Zapewne niejedna impreza lub spotkanie ze znajomymi przedłuży się do późnych godzin, a i dobra lektura potrafi wciągnąć na kilka godzin, gdy powietrze nawet wieczorem jest ciepłe i pachnące, a leżak czy fotel wygodny. Dobrze sprawdza się tu popularne sznury lampek z dużymi żarówkami. W sklepach z wyposażeniem znaleźć można różne ich rodzaje, zarówno kolorowe jak i z jednolitym białym światłem, w kształcie kul, gniazdek lub z nieosłoniętymi żarówkami.

1 Komentarz

  1. Super markizy niemieckiego producenta maja DachyTarasowe.Eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*