Zastosowanie oświetlenia LED

przynęta
Jak dobrać sztuczną przynętę?
8 czerwca 2017
ręka pomalowana w barwy flagi
Gdzie kupić koszulkę patriotyczną?
13 czerwca 2017

Zastosowanie oświetlenia LED

taśma LED

Oświetlenie dekoracyjne ma również praktyczną funkcję. Diody LED są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, które stosuje się do tworzenia systemów oświetleń. Najciekawszy efekt dekoracyjny można uzyskać stosując specjalne taśmy, na których umieszczone są pojedyncze diody.

Wszystkie taśmy LED mają kilka cech współnych – elastyczność, samoprzylepne podłoże (nie trzeba dodatkowo stosować kleju) oraz możliwość przycinania za pomocą zwykłych nożyczek. taśmy produkowane są w różnych wariantach i pod tym względem można je podzielić na kilka grup. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych diod (standardowe lub świecące trzy razy intensywniej), zagęszczenia żarówek (30, 60 lub 120 diod na metr taśmy), koloru świecenia diod, poboru mocy (im większy jest pobór mocy, tym jaśniej świeci żarówka), a także długości taśmy (standardowa długość to 5 metrów) oraz klasy szczelności (produkowane są taśmy niewodoodporne, wodoodporne zewnętrzne zabezpieczone gumą oraz wodoodporne do wnętrz w silikonie).

Ze względu na dużą różnorodność taśmy LED poleca się do określonych zadań i wnętrz. Wybierając taśmę musimy kierować się głównie parametrami świetlnymi. Istotne jest posiadanie atestów RHOS oraz CE, a także jakość wykonania. Taśma LED z niższej półki cenowej zazwyczaj ma inne parametry i żywotność niż wskazują na to oznaczenia na pudełku. Obiecana żywotność to przeważnie 50 000 godzin, jednak w przypadku słabego wykonania trwałość taśmy będzie dużo krótsza. Po upływie czasu diody szybciej wygasają, nawet po kilku miesiącach użytkowania.

Wybierając oświetlenie musimy dokładnie wiedzieć, w którym miejscu będzie zainstalowane. Od tego zależy ilość diod, ich intensywność świecenia, a także szczelność i wodoodporność. Taśma LED prezentuje się jeszcze lepiej zamaskowana za pomocą specjalnego profilu z półprzezroczystą osłoną. Do oświetlania blatu w kuchni będziemy potrzebować bardzo jasną taśmę, która będzie dawała mocne i intensywne światło. Podobnie będzie w każdym innym miejscu, w którym będziemy potrzebować przede wszystkim dobrej widoczności (np. na klatce schodowej). W przypadku podświetlenia dekoracyjnego, np. ścian, sufitów lub wnęk wystarczy taśma LED o nieco niższej mocy. Dużą zaletą taśm jest ich elastyczność, dzięki czemu można je stosować w miejscach, w których nie sprawdzą się inne systemy. Oświetlenie LED jest wykorzystywane w różnych punktach domu – na schodach, w kuchni, łazience, salonie, często możemy spotkać je restauracjach, hotelach, klubach, a także na zewnątrz budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*