Bilans zdrowia dziecka wykryje zaburzenia w prawidłowym rozwoju dziecka

samochod-kolo-alufelga-wymiana
Wyważanie kół w samochodzie
6 kwietnia 2017
reebok buty damskie
Damskie obuwie Reebok do zajęć sportowych i na co dzień
20 kwietnia 2017

Bilans zdrowia dziecka wykryje zaburzenia w prawidłowym rozwoju dziecka

bilans zdrowia dziecka

Bilans zdrowia dziecka to badanie, które jest wykonywane w Polsce już od 1976 roku. Ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, zarówno jeśli chodzi o jego sprawność fizyczną, psychiczną czy społeczną, a w późniejszych badaniach określić jego gotowość do rozpoczęcia nauki w szkole. Badanie bilansowe przeprowadza lekarz pediatra, na terenie przychodni.

Pierwsze badanie w wieku dwóch lat

Pierwszy bilans zdrowia dziecka ma miejsce w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu. Kolejne mają miejsce odpowiednio w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. W pierwszym przypadku oceniana jest dojrzałość neurologiczna i ryzyko ewentualnych wczesnych wad wrodzonych czy innych zachorowań.

Kolejne badania

bilans zdrowia dziecka

Podczas kolejnego bilansu zdrowia dziecka (2,4 lata) ocenia się jego rozwój fizyczny pod kątem postawy, sprawdza się stan uzębienia, przeprowadza badania mające na celu wykrycie wad słuchu, wzroku czy wymowy. W wieku 6 lat pediatra sprawdzi, czy dziecko osiągnęło odpowiednią dojrzałość społeczną do rozpoczęcia kształcenia w szkole podstawowej i uczestniczenia w ewentualnych zajęciach ruchowych. Podczas kolejnych badań bilansowych ocenia się poziom przystosowania do środowiska szkolnego oraz przebieg dojrzewania płciowego, wykrywając pewne przeciwwskazania do wykonywania określonego zawodu w przyszłości.

Czy do bilansu zdrowia dziecka należy się przygotowywać?

Trzeba pamiętać, aby na badanie zabrać ze sobą dokumenty dziecka, takie jak: książeczkę zdrowia, ew. wypisy ze szpitala czy ostatnie badania lekarskie, o ile dziecko chorowało. Należy się przygotować, że lekarz pediatra będzie chciał przeprowadzić z nami wywiad na temat rozwoju dziecka po uprzednim jego zważeniu, zmierzeniu i porównaniu otrzymanych wyników z siatką centylową. Specjalista następnie przejdzie do sporządzenia wywiadu z rodzicami, w trakcie którego zapyta o samodzielność malucha, załatwienie potrzeb fizjologicznych, jedzenie itp.

Cover – Test

W trakcie badania bilansowego przeprowadzany jest tzw. Cover – Test, który polega na sprawdzeniu widzenia. Całość polega na naprzemiennym zakryciu oczu. Gdy jedno pozostaje zasłonięte, drugie patrzy na wprost na dany punkt. Gdy zasłonięte oko zezuje, po jego odsłonięciu nie dochodzi do zmiany ruchu gałki ocznej. Jeśli zasłonięte oko jest zdrowe, a zezujące patrzy na wprost, w chwili odsłonięcia, zaczyna patrzeć na wprost, a zezujące ustawi się w zezie. Omawiany rodzaj badania jest przeprowadzany w 2., 4., i 6., roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*