Co zrobić, by dziecko wytrzymało długą podróż samochodem

wino
Napój bogów krok po kroku
8 lipca 2017
Sukces na maturze, czyli kursy maturalne Warszawa
16 lipca 2017

Co zrobić, by dziecko wytrzymało długą podróż samochodem

podróż samochodem

Wybierając się z dziećmi na wakacje samochodem, często mamy do pokonania znaczne odległości. Taka podróż i dla dzieci mniejszych, i dla nieco starszych, jest dość trudna do wytrzymania. Można jednak postarać się, aby była ona przygodą, a nie wyzwaniem. Oto kilka sprawdzonych porad, co zrobić, aby wakacyjna wyprawa samochodem była jak najprzyjemniejsza.

Kiedy wyjechać

Często stosowanym sposobem jest wyjeżdżanie już we wczesnych godzinach porannych, na przykład między godziną 4:00 a 5:00. Dzieci prawdopodobnie prześpią choćby początkowe godziny podróży. Upał w sezonie letnim tak nie dokucza, a ruch na ulicach jest mniejszy, więc podróż jest mniej stresująca również dla dorosłych. Niektórzy wybierają się w drogę jeszcze wcześniej – w godzinach nocnych, tak, by dotrzeć do celu rano – tutaj należy jednak rozważyć, czy kierowca podoła temu wyzwaniu, najlepiej też, gdyby miał swojego zmiennika.

kocyki dla dzieciRegularne postoje

Mniejsze dzieci w długiej podróży nudzą się i męczą – dlatego też warto zarządzić regularne postoje – na przykład co dwie godziny. W tym czasie oczywiście nie zostajemy w samochodzie, ale wychodzimy na powietrze, spożywamy posiłek, korzystamy z toalety. Dzieci mogą wreszcie pobiegać, pospacerować, rozprostowując nogi. Oczywiście najlepszym miejscem na taki postój jest leśna polana, czy zielony teren gdzieś dalej od ruchliwych dróg, zamiast betonowego parkingu. Można też rozplanować podróż tak, aby zatrzymywać się przy ciekawych punktach, takich jak zamki, skanseny, czy parki rozrywki. Maluch będzie zadowolony, a i my złapiemy trochę oddechu.

Bez kocyka i poduszki ani rusz

Aby samochód nie ucierpiał podczas takiej podróży, na tylnych siedzeniach, gdzie będą podróżować dzieci, warto wcześniej rozłożyć specjalny kocyk dla dzieci. Pozwoli to ochronić tapicerkę przed wszelkimi plamami czy śladami po jedzeniu, Niektóre firmy oferują także specjalne kocyki dla dzieci do samochodu, dopasowane do rozmiaru fotelików dziecięcych. Inne, proponują zestawy turystyczne, w skład których wchodzą przypominające zwierzaka kocyki dla dzieci z miejscem, do którego można włożyć małą poduszkę – jaśka. To wszystko przyda się, kiedy dziecko zapragnie się zdrzemnąć podczas długiej podróży.

Gry i akcesoria do jedzenia

Kiedy dziecko się obudzi, najpewniej zacznie się nudzić. Warto więc zatroszczyć się, by miało ze sobą ulubioną zabawkę i na przykład grę, dopasowaną do wieku, idealną dla zabicia czasu w podróży. Przydatne są także podróżne akcesoria do jedzenia, pozwalające pić i jeść bez obaw o rozlanie czy nabrudzenie. To wszystko zwiększa komfort nie tylko dziecka, ale przede wszystkim rodziców, którzy mają mniej stresu podczas podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*