Czy fiszki są dobrą metodą nauki słówek?

Jak wykryć podsłuch?
23 października 2012
5 sposobów na puszyste włosy
26 października 2012

Czy fiszki są dobrą metodą nauki słówek?

Czym jest fiszka?
Fiszka powstała stosunkowo niedawno, dokładniej mowa o roku 1973, w którym została po raz pierwszy użyta nazwa fiszki. Autorem był Sebastian Leitner, niemiecki publicysta. Od chwili powstania do dnia dzisiejszego w niczym się nie zmieniła. Opisując budowę fiszki można powiedzieć krótko, że jest to mała karteczka (kartonik), która ma zapisany awers i rewers. Jedna strona karteczki posiada słówko w języku ojczystym (w naszym przypadku w języku polskim), a z drugiej zostało zapisane słówko w języku obcym. Często wykorzystywane są do nauki słówek, zwrotów, phrasal verbs, idiomów i czasowników nieregularnych. Ot, tyle można powiedzieć o samej budowie pojedynczej fiszki. Ponadto należy wspomnieć, że komplet umieszczany jest w odpowiednim pudełeczku, a raczej pudełeczkach.

Jak uczyć się?
Odpowiedź na to pytanie wymaga przedstawienia schematu działania całego powiązanego ze sobą łańcucha zdarzeń. Pierwszy etap nauki wymaga posiadania zestawu fiszek (kupionych bądź też zrobionych własnoręcznie) i kilku pudełeczek. W pierwszym pudełeczku lądują wszystkie karteczki. Uczeń/uczennica wyjmuje kartonik, czyta słówko po polsku, odwraca na drugą stronę i zapamiętuje znaczenie w języku obcym. Po chwili powtarza się zapamiętane słówko i wkłada fiszkę do… drugiego pudełka! W ten sposób pierwszego dnia nauki przekładamy słówka do drugiego pudełeczka. Kolejnego dnia wyjmujemy fiszkę z pudła drugiego, ale tym razem czytamy znaczenie słowa tylko w jednym języku (polskim lub angielskim, włoskim, itp). Jeśli potrafimy odgadnąć znaczenie w drugim języku to oznacza, że słówko zostało dobrze zapamiętane i przyswojone, zatem możemy śmiało powiedzieć, że zasłużyliśmy na to, by przełożyć fiszkę do trzeciego pudełeczka! Ale uwaga! Jeśli popełnimy błąd i nie zapamiętamy danego słowa, to wraca ono do pierwszego pudełka. W ten sposób łatwe słownictwo, wyrażenia i zwroty wędrują przez wszystkie pudełeczka, aż znajdą się w ostatnim, a te trudniejsze – powracają do pierwszego. Gdy już wystarczająco zapamiętamy dane słówko to w końcu znajdzie się ono w ostatnim pudełku. Ilość pudełek zależy od nas samych, zazwyczaj przyjmuje się, że jest ich pięć.

Zalety fiszek
Zalet jest dość sporo, a najważniejszą z nich jest po prostu fakt, że są skuteczne. W dość ciekawy sposób można przedstawić naukę dzieciom. Podopieczni wolą zabawę, która także przynosi wymierne korzyści edukacyjne, niż ciężką pracę z podręcznikiem. Pozytywnym aspektem wykorzystywania tej metody uczenia się jest także przywiązanie do tworzenia fiszek – część osób zaintryguje samo robienie materiałów edukacyjnych, a jak wiadomo, im więcej czasu na coś poświęcimy, to przyniesie to lepsze efekty.

Wady fiszek
Tutaj na pewno należy wspomnieć o tym, że dorośli zazwyczaj nie preferują tej metody nauki. Uważają ją za dziecinną, a nadmiar innych obowiązków wyklucza możliwość zabawy z wycinaniem kartoników i pisaniem markerem słówek.

1 Komentarz

  1. Pekka pisze:

    „Dorośli zazwyczaj nie preferują tej metody nauki. Uważają ją za dziecinną.”

    To raczej nie świadczy od problemie z fiszkami, tylko z dorosłymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*