Jak GPS zmienił świat?

Najbardziej rewolucyjne wynalazki XX wieku
11 października 2012
Zalety poradników on-line
11 października 2012

Jak GPS zmienił świat?

Co pewien czas pojawiają się technologie, które zmieniają wiele obszarów naszego życia. Jako przykład może nam tutaj posłużyć GPS, który wdarł się do wielu dziedzin nauki, przemysłu, bądź naszego zwykłego, codziennego życia. Zwykle jeżeli myślimy o tym systemie, to mamy na myśli samochody, a dokładniej transport drogowy. Poniekąd jest to w pewnym stopniu zasadne, gdyż tam najczęściej spotykamy urządzenia współpracujące z tym systemem. Jednak jak będziesz mógł się przekonać poniżej, ilość potencjalnych oraz tych rzeczywistych zastosowań jest ogromna.

Jaką rolę nawigacja satelitarna pełni w wojsku?

Przede wszystkim należy powiedzieć tutaj o technologiach wojskowych. Dlaczego? Otóż systemy wykorzystujące satelity do wyznaczania pozycji zostały zaprojektowane właśnie pod kątem ich militarnego wykorzystania. Będąc bardziej szczegółowym – jako twórców pierwszego systemu tego typu należy uznać Amerykanów. Pomysł ten miał dać militarną przewagę nad największym przeciwnikiem USA w tamtych czasach, czyli nad Związkiem Sowieckim.

Samonaprowadzające pociski

GPS daje możliwość bardzo precyzyjnej lokalizacji. Wojsko, dzięki wykorzystaniu dodatkowych częstotliwości, ma możliwość osiągania precyzji mierzonej nawet w centymetrach! Dlatego też wykorzystanie jej do kierowania pociskami do celu okazało się bardzo dobrym pomysłem. Współcześnie do grona tego typu pocisków zalicza się m.in. BGM-109 Tomahawk. Jako ciekawostkę można podać cenę tego typu pocisku, która wynosi około 1 mln dolarów amerykańskich.
Start rakiety Delta z satelitą GPS

Start rakiety z satelitą GPS

Informacje o położeniu jednostek na polu bitwy

Wiedza o tym, gdzie aktualnie znajdują się żołnierze na polu walki jest niezwykle istotna. Daje to możliwość natychmiastowego podejmowania decyzji przez dowództwo na temat rozmieszczenia oddziałów, wysyłania potencjalnych posiłków, albo organizowania akcji ratunkowych. Przydatność systemów pozycjonowania satelitarnego do lokalizacji żołnierzy została udowodniona w praktyce po raz pierwszy podczas I Wojny w Zatoce Perskiej.

Mapy o wysokiej rozdzielczości

Nie od dziś wiadomo, że dokładne mapy mogą zadecydować o powodzeniu misji. Jak okazało się, tutaj również GPS  sprawdza się znakomicie. Dzięki niemu wojsko jest w stanie opracowywać bardzo dokładne mapy.

Nawigacja satelitarna w świecie cywilów

Jak już wspomniałem, opisywana w tym artykule technologia powstała z myślą o wojsku. Jednak jak większość nowoczesnych technologi, tak i ta opisywana, przeniknęła na rynek cywilny, zadomawiając się na nim w tak dużym stopniu, że obecnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania wielu dziedzin bez tego systemu.

Nauka oraz edukacja

Tutaj warto wymienić zwłaszcza archeologię. W tej dziedzinie systemy tego typu są wykorzystywane podczas ewidencjonowania wykopalisk, a dokładniej do tagowania współrzędnych.
Jeden z satelitów nawigacyjnych

Satelita nawigacyjny

Możemy tutaj także wymienić geologię. Tutaj przede wszystkim chodzi o projektowanie map tektoniczno – geologicznych, a także o systematyzowanie form geologicznych.

Gospodarka

To właśnie w tym obszarze nawigacja GPS ma największe pole do popisu. Weźmy pod uwagę chociażby transport drogowy. Obecnie chyba każda większa firma spedycyjna wyposaża swoją flotę w zintegrowany system nawigacji, co umożliwia śledzenie położenia każdego pojazdu w czasie rzeczywistym.

Możemy tutaj także wspomnieć o lotnictwie. Chociaż trzeba pamiętać, że opisywany system pełni tylko rolę pomocniczą i zwykle wykorzystywany jest tylko do monitorowania właściwego kursu. Podczas starów oraz lądowań stosujemy zwykle lokalne, radiowe systemy.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale także rolnictwo wykorzystuje opisywaną tutaj technologię. Do czego konkretnie? Otóż po wprowadzeniu odpowiednich współrzędnych, ciągnik rolniczy jest w stanie poruszać się po obszarze, którego współrzędne zostały mu wcześniej zaprogramowane!

Rekreacja i rozrywka

Na koniec warto także wspomnie, że GPS-Navstar (to pełna nazwa), to także rozrywka oraz rekreacja, gdyż z powodzeniem może zostać wykorzystany podczas pieszych wędrówek, jazdy rowerem, lub podczas wszelkich innych form aktywności, które wiążą się z przemieszczaniem w nieznanym terenie.

Więcej dostępne na w serwisie technologiagps.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*