Sztuka nowoczesna zrodzona z potrzeby przedstawienia chwili

odkurzacz
Roboty sprzątające – gdzie kupić?
23 października 2017
Jak kupować biżuterię przez internet?
31 października 2017

Sztuka nowoczesna zrodzona z potrzeby przedstawienia chwili

obraz nowoczesny w akwareli

Zrodziła się w XX wieku i przyniosła świeży powiem formy i interpretacji. Sztuka nowoczesna zmieniła sposób pojmowania sztuki, wyzwoliła się ze skostniałych kanonów i tematów, które niejednokrotnie hamowały twórcza ekspresję i niekiedy nie pozwalały analizować aktualnych wydarzeń. Obrazy nowoczesne zerwały z tym co niegdyś znane i cenione, a swą tematyka wkroczyły na inny obszar, niejednokrotnie niefiguratywny i bezprzedmiotowy.

Narodziny sztuki nowoczesnej

sztuka nowoczesnaSztuką nowoczesną nazywa się już tą zrodzona u schyłku XIX wieku. Za jej początek uważa się sztukę impresjonistyczną, która zerwała z akademizmem w malarstwie, ale za to za cel wyznaczyła sobie łapanie chwili za pomocą farb i pędzli. Za kluczowe dla tego gatunku dzieło uznaje się obraz Impresja, wschód słońca Claude’a Moneta, który jest swoistym wyznacznikiem twórczości impresjonistycznej. Sztuka nowoczesna tego czasu zainspirowana została rozwijającą się fotografią, która natchnęła malarzy do zatrzymania chwili w malarskim kadrze. Obrazy nowoczesne, impresjonistyczne wyznaczyły nową ścieżkę w sztuce, nie tylko malarskiej, której podążało coraz to więcej artystów. Sztuka nowoczesna na dobre zagościła na świecie w XX wieku, przynosząc coraz to nowsze odłamy i wizje twórcze, niekoniecznie przedstawiane za pośrednictwem dzieł malarskich.

Sztuka nowoczesna przeciwko utartym schematom

Sztuka nowoczesna przewartościowała pojęcie piękna, jako pewnego określonego wzoru estetyki. Stała się odbiciem życia, ale nie koniecznie tego widzianego, materialnego, ale duchowego, filozoficznego, czy związanego z poglądami i kondycją współczesnego artystom świata. Z tego też powodu powstawały dzieła awangardowe, wyłamujące się kanonom, budzące oburzenie i niesmak, ale takie, które przełamywały społeczne tabu, skupiały się na materii i psychoanalizie ludzkich zachowań.

Najważniejszym pięknem była twórcza ekspresja, która wyzwalała ukryte w podświadomości obrazy. Tak też powstał dadaizm, surrealizm, fowizm, ekspresjonizm, czy kubizm. Obrazy nowoczesne ukazywały refleksję nie tyle co nad treścią dzieła, ale nad językiem sztuki, stosowaniem nowych technik, tematów i twórczych ekspresji. Do jej powstania i rozwoju przyczyniły się także nowo myśli filozoficzne, powstające coraz to nowsze tendencje, a także rozluźniające się normy społeczne. Wszystko to sprawiło, że sztuka nowoczesna mogła się rozwijać. Obrazy nowoczesne są wypadkową twórczych poszukiwań, które rozpoczęły się u schyłku XIX wieku, a trwają po dziś dzień i przybierają coraz to inne formy. Sztuka nowoczesna przedstawia nie tylko to co widać, to co namacalne i określone, ale także to co niewidzialne, ukryte w podświadomości i filozoficznych rozważaniach na temat otaczającego nas świata.

Obrazy nowoczesne stały się wyznacznikiem dla tych, które powstają współcześnie. Sztuka XIX i XX wieku zdobyła największą popularność, a obrazy właśnie z tego okresu są jednymi z najdroższych w dziejach sztuki. Sama sztuka nowoczesne łączyła w sobie nie tylko obraz, ale i styl bycia, pogląd, słowo i pewną myśl twórczą, która w wielu środowiskach jest obecna po dziś dzień.

Artykuł zainspirowany został sztuką nowoczesną dostępną na https://www.gallerystore.pl/obrazy-nowoczesne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*