Jak dobrać sztuczną przynętę?

panele prysznicowe
Panele prysznicowe w Twojej łazience
7 czerwca 2017
taśma LED
Zastosowanie oświetlenia LED
12 czerwca 2017

Jak dobrać sztuczną przynętę?

przynęta

Znalezienie uniwersalnej przynęty, która za każdym razem zagwarantuje nam sukces połowu jest w praktyce niemożliwe. Dlatego praktycznie każdy profesjonalny, stacjonarny lub internetowy sklep wędkarski stawia na różnorodność oferowanych przynęt. Wśród nich znajdziemy zarówno przynęty typu twardego, w tym lubiane przed doświadczonych spinningistów obrotówki i wahadłówki, jak również miękkie przynęty takie jak kopytka czy twistery.

Dobranie właściwej przynęty do rodzaju drapieżnika, na którego się zasadzamy, a także do rodzaju wody czy pory roku, nigdy nie jest łatwe. Wymaga doświadczenia i wyczucia, a także chęci do eksperymentowania. Dlatego doświadczony wędkarz w podręcznym zestawie ma zawsze kilka przynęt różnego typu. Dzięki temu, w razie potrzeby może dokonać szybkiej zmiany zestawu i spróbować szczęścia z innym rodzajem przynęty.

Rodzaje sztucznych przynęt

przynętaGdy wirtualne półki internetowych sklepów wędkarskich uginają się do setek różnych rodzajów przynęt, skompletowanie podstawowego zestawu spinningowego nie jest zadaniem prostym. Dlatego warto umieć rozróżniać przynajmniej kilka podstawowych typów przynęt spinningowych. Najpopularniejsze z nich to woblery, czyli twarde przynęty imitujące swym wyglądem małe rybki, blachy, czyli przynęty wykonane z kawałka metalu, a także kopytka, rippery i twistery, czyli przynęty miękkie, wykonane ze specjalnego rodzaju tworzywa przypominającego sylikon, które poruszają się charakterystyczny sposób w wodzie, zachęcają ryby do ataku. Co ważne, większość tych przynęt jest bardzo kolorowa i jeśli kompletujesz swój pierwszy zestaw, staraj się kupować przynęty w różnych kolorach i kształtach, tak by nie powielać tych samych wzorów.

Wielkość przynęty a rodzaj ryby

Wielu początkującym spinningistom wydaje się, że im większa przynęta tym większa ryba na haczyku. Rzeczywistość wydaje się jednak zgoła odmienna. Dlatego odwiedzając internetowy sklep wędkarski nie należy skupiać się wyłącznie na największych rozmiarach przynęt spinningowych. Kompletując zestaw przynęt warto wrzucić do niego zarówno przynęty duże, na przykład woblery długości 12-15cm – na duże szczupaki, jak i przynęty mniejsze tj. rippery na suma czy okonia. Ostatecznie sukces połowu i tak w największym stopniu zależy od naszej umiejętności prowadzenia przynęty oraz wyboru jej typu, a nie od jej konkretnej wielkości.

Jeśli nie wiesz, którą przynętę wybrać na daną rybę, osoba prowadząca stacjonarny lub internetowy sklep wędkarski na pewno z chęcią podpowie i zasugeruje wybór konkretnego typu przynęty. Tak czy inaczej nic nie zastąpi doświadczenia, które zdobędziesz podczas wielu lat wypraw wędkarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*