Napój bogów krok po kroku

kapcie
Moda domowa, czyli kapcie i klapki do zadań specjalnych.
6 lipca 2017
podróż samochodem
Co zrobić, by dziecko wytrzymało długą podróż samochodem
13 lipca 2017

Napój bogów krok po kroku

wino

Wino nazywane jest napojem bogów. To jeden z najstarszych znanych ludzkości alkoholi. Przede wszystkim kojarzymy je z Dionizosem, greckim bogiem płodności, natury oraz wina. To właśnie ona miał przekazać ludziom wiedzę niezbędną do wytwarzania tego szlachetnego trunku. I nawet jeśli historię tę należy pozostawić pomiędzy kartami mitologii, to trudno zaprzeczyć, że produkcja wina jest niezwykle ważnym elementem kultury nie tylko kręgu europejskiego.

Tajemniczy alkohol

Wiara ludzi w to, że w proces produkcji wina zamieszana musi być jakaś siła wyższa, bez znaczenia, czy na imię jej było Bachus, czy też jeszcze inaczej, brała się przede wszystkim z niezwykle tajemniczego procesu, dzięki któremu powstanie trunku było możliwe. Chodzi oczywiście o fermentację. Dziś nie ma ona przed nami żadnych tajemnic i doskonale wiemy zarówno na czym ona polega, jakie elementy biorą w niej udział i w jaki sposób możemy ją kontrolować. Ale tysiące lat temu nieznana była ludziom wiedza na temat drożdży, które znajdziemy w skórkach winogron i które przyczyniają się do procesu fermentacji. Pozostawione w kącie i zapomniane winogrona fermentowały więc samoczynnie i jeszcze przez długi czas produkcja wina była dla ludzi boską tajemnicą…

produkcja winaNie taki tajemniczy dziś

Dzisiaj produkcja wina nie jest już wiedzą tajemną, choć oczywiście każdy winiarz ma swoje własne tajemnice skrywające sukces jego wyrobów. Profesjonalna produkcja wina to proces niezwykle trudny i czasochłonny, na który wpływ mają dziesiątki czynników-od wyboru gleby, szczepu winogron, przez warunki atmosferyczne, po elementy już zależne od człowieka, jak chociażby długość procesu fermentacji czy przechowywania wina w beczkach. Produkcja wina nosi dumną nazwę winifikacji. Jest od odmienny dla wszystkich rodzajów wina: czerwonego, białego, różowego, musującego, ale też szampana-je także otrzymujemy w procesie winifikacji!

Domowa produkcja wina

Mało kogo stać na własną winiarnię, ale nie znaczy to, że musimy rezygnować z produkcji wina. Tradycje domowego wytwarzania tego trunku przekazywane są często z pokolenia na pokolenie, a członkowie rodziny przekazują sobie przepisy i proporcje na pyszne wina owocowe. Dzisiaj każdy może spróbować domowej produkcji wina. Wystarczy podstawowa wiedza, którą znajdziemy w sieci i kilka podstawowych sprzętów, takich jak: gąsior (a więc butla, w której dojrzewać będzie nasze wino), rurkę fermentacyjną, dzięki której możliwe będzie odprowadzenie gazu, korek do butli i wężyk do zlewania wina oraz oczywiście butelki. Niezbędne będą także specjalne drożdże winiarskie, bo choć te naturalne występują już w winogronach, to nie jesteśmy w stanie ich kontrolować i przez to określić jak mocne okaże się nasze wino. Nie warto rezygnować z profesjonalnych drożdży, bowiem są one niezwykle tanie, a bez nich grozi nam utrata całego napoju. Wszystkie elementy niezbędne przy produkcji wina otrzymamy nie tylko w sklepach internetowych (tj. choćby Winodomowe.pl) , ale także w specjalistycznych sklepach związanych z domowym wytwarzaniem alkoholi, a także… w niektórych marketach budowlanych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*