Wyważanie kół w samochodzie

żel aloesowy
Żel aloesowy dla pielęgnacji skóry
27 marca 2017
bilans zdrowia dziecka
Bilans zdrowia dziecka wykryje zaburzenia w prawidłowym rozwoju dziecka
10 kwietnia 2017

Wyważanie kół w samochodzie

samochod-kolo-alufelga-wymiana

Wyważarki należą do tego typu maszyn, które to mogą być wykorzystane przy wielu urządzeniach, ale często można je zaobserwować w przypadku motoryzacji – szczególnie w samochodach. Nie jeden warsztat samochodowy posiada na wyposażeniu taki sprzęt. Bardziej konkretnie chodzi tutaj o sprawdzanie i rozłożenie masy kół samochodowych względem ich osi obrotu. Oczywistym jest, że taka wyważarka do kół wykorzystywana jest także przy wielu innych pojazdach. Nie należy jej na pewno mylić z urządzeniem, które to w przypadku samochodów służy do wyważania wałów napędowych, ponieważ to trochę inny typ maszyny, ale warto wiedzieć, że i takie wyważarki mogą się znajdywać w warsztacie, czy serwisie samochodowym.

Odpowiednie rozłożenie ciężaru

Konkretnie chodzi tutaj o środek ciężkości koła. Jeżeli obciążenie jest rozłożone nierównomiernie, komfort jazdy, jak również bezpieczeństwo mogą znacznie spaść. Źle wyważone koła powodować mogą podczas jazdy niepożądane drgania kierownicy, a także mogą negatywnie wpływać na zawieszenie pojazdu. Wyważarka do kół nie tylko posłuży do sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku, ale też skoryguje powstały błąd. Maszyna wyposażona jest w ciężarki wyważające i to za ich pomocą reguluje się rozkład masy koła względem wspomnianej już osi obrotu tegoż koła. Są to dwie wartości, które to muszą być odpowiednio zgodne. Podczas takiego procesu ciężarki umieszczane są na obwodzie felgi. To gdzie też konkretnie znajdują się punkty, jakie to należy dociążyć wskaże nam właśnie maszyna nazywana wyważarką. Celem jest tu pozyskanie odpowiedniego rozłożenia masy w kole poddanym wyważaniu.

Zestaw ciężarków do wyważania kół

Zestaw ciężarków do wyważania kół

Gdy już wyważysz koła…

Kiedy to takie koła zostaną wyważone, można bez obaw prowadzić samochód, czy nawet motocykl, a wszelkie niepożądane wibracje nie powinny mieć miejsca. To co bardzo ważne, to fakt, iż takie wyważanie jest konieczne nie tylko, kiedy to koła nie zostały wyważone, ale także wówczas, kiedy to się okazuje, że taka diagnostyka została wykonana niepoprawnie. W zasadzie już w przypadku produkcji poszczególnych elementów kół samochodowych powinna taka wyważarka do kół spełnić swoją rolę. Wówczas to prawidłowe „ogumienie” wraz z felgą i oczywiście piastą trafią do producenta samochodów. Wyważarki stosowane obecnie mogą skorygować rozkład masy z dokładnością do 1 grama tolerancji, z czego wynika, że jest to wystarczająca korekcja. Poruszając temat wyważania kół należy też wspomnieć o tym, iż należy jednoznacznie rozróżnić wyważanie statyczne od wyważenia dynamicznego. Dzieje się bowiem tak, że wiele tu zależy, gdzie też znajduje się środek ciężkości w takim kole, a zatem czy pokrywa on się z osią obrotu, czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*