Co zrobić, gdy boli kręgosłup?

pieluszki bambusowe
Świat się zmienia – czyli włókna bambusowe
17 listopada 2012
Remont lokalu dla firmy
17 listopada 2012

Co zrobić, gdy boli kręgosłup?

Co zrobić, gdy boli?

Bóle kręgosłupa są we współczesnym świecie chorobą cywilizacyjną. Trudno spotkać kogoś, kogo coś nie boli.

Przyczyną jest naturalnie dominujący tryb życia: spędzamy ogromne ilości czasu, jak nigdy w historii rodzaju ludzkiego, w pozycji siedzącej. Rzadko uprawiamy sporty, a jeśli nawet, to nie jest to zwykle intensywny wysiłek. Spożywamy dużo produktów mącznych oraz cukrów – w rezultacie czego znaczna część społeczeństwa ma nadwagę. Dodatkowe kilogramy to dodatkowe obciążenie, które kościec musi udźwignąć.

Czy można w takich warunkach się dziwić, że nasze kręgosłupy są nadmiernie obciążone i bolą?

Co robić, gdy cierpimy? Bez radykalnej zmiany trybu życia najprawdopodobniej się nie obejdzie. O ile jednak w Twoim przypadku nie zachodzi sytuacja silnej degeneracji kręgów, dużą ulgę może dać Ci zastosowanie się do jednej lub kilku z poniższych wskazówek:

  • Nawet jeśli i tak większą część dnia spędzasz ma siedząco w biurze przy komputerze, to jeszcze nie znaczy, że nie możesz robić sobie przerw. Co pół godziny, najrzadziej co godzinę, wstań z miejsca rozciągnij się, wykonaj kilka skłonów i wymachów ramion, rozprostuj kręgosłup.
  • Dbaj o właściwą pozycję podczas pracy, niech kręgosłup pozostaje cały czas prosty. Garbienie się jest przyjemne i daje ulgę, ale jedynie przez chwilę. Wbrew pozorom, ma dłuższą metę, to właśnie wyprostowany kręgosłup zapewnia przyjemne odczucia i komfort. Najpierw jednak trzeba go do tego przyzwyczaić.
  • Postaraj się przezwyciężyć lenistwo i zaprzyjaźnij się z siłownią (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Silne mięśnie pleców to podstawa zdrowego i bezbolesnego kręgosłupa.
  • Zafunduj sobie zdrowotny materac do spania. Tylko pomyśl: w łóżku człowiek spędza trzecią część doby. Jeśli kręgosłup zostanie odpowiednio wsparty, podczas gdy Ty będziesz spał, on będzie się regenerował. Z kolei, jeśli masz zwyczaj spać na niekorzystnym podłożu, pozbawionym anatomicznie właściwego wsparcia, Ty będziesz może i spał, ale Twój kręgosłup będzie dalej cierpiał. Bardzo popularne wśród osób z problemami ortopedycznymi są tak zwane termoelastyczne materace z pamięcią kształtu, reagujące na temperaturę ciała i pod wpływem ciepła ciała mocniej dopasowujące się do sylwetki.
  • Coraz dostępniejsze w ostatnich latach robią się poduszki z kolcami. Nie, nie służą do podkładania pod głowę, a ich kolce nie ranią. To rodzaj akupresury, kładziesz się plecami na takiej poduszce i pozwalasz, by kolce wciskały się w skórę, masując Cię. W ten sposób następuje lepsze ukrwienie ciała, a ból się łagodzi.
  • Wielu osobom bardzo pomogła w walce z kręgosłupem joga. Codzienne praktykowanie jest korzystne zresztą nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Spróbuj, może i dla Ciebie joga okaże się skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*