Co zrobić, gdy boli kręgosłup?

Bóle kręgosłupa są we współczesnym świecie chorobą cywilizacyjną. Trudno spotkać kogoś, kogo coś nie boli.

Przyczyną jest naturalnie dominujący tryb życia: spędzamy ogromne ilości czasu, jak nigdy w historii rodzaju ludzkiego, w pozycji siedzącej. Rzadko uprawiamy sporty, a jeśli nawet, to nie jest to zwykle intensywny wysiłek. Spożywamy dużo produktów mącznych oraz cukrów – w rezultacie czego znaczna część społeczeństwa ma nadwagę. Dodatkowe kilogramy to dodatkowe obciążenie, które kościec musi udźwignąć.

Czy można w takich warunkach się dziwić, że nasze kręgosłupy są nadmiernie obciążone i bolą?

Co robić, gdy cierpimy? Bez radykalnej zmiany trybu życia najprawdopodobniej się nie obejdzie. O ile jednak w Twoim przypadku nie zachodzi sytuacja silnej degeneracji kręgów, dużą ulgę może dać Ci zastosowanie się do jednej lub kilku z poniższych wskazówek:

 • Nawet jeśli i tak większą część dnia spędzasz ma siedząco w biurze przy komputerze, to jeszcze nie znaczy, że nie możesz robić sobie przerw. Co pół godziny, najrzadziej co godzinę, wstań z miejsca rozciągnij się, wykonaj kilka skłonów i wymachów ramion, rozprostuj kręgosłup.
 • Dbaj o właściwą pozycję podczas pracy, niech kręgosłup pozostaje cały czas prosty. Garbienie się jest przyjemne i daje ulgę, ale jedynie przez chwilę. Wbrew pozorom, ma dłuższą metę, to właśnie wyprostowany kręgosłup zapewnia przyjemne odczucia i komfort. Najpierw jednak trzeba go do tego przyzwyczaić.
 • Postaraj się przezwyciężyć lenistwo i zaprzyjaźnij się z siłownią (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Silne mięśnie pleców to podstawa zdrowego i bezbolesnego kręgosłupa.
 • Zafunduj sobie zdrowotny materac do spania. Tylko pomyśl: w łóżku człowiek spędza trzecią część doby. Jeśli kręgosłup zostanie odpowiednio wsparty, podczas gdy Ty będziesz spał, on będzie się regenerował. Z kolei, jeśli masz zwyczaj spać na niekorzystnym podłożu, pozbawionym anatomicznie właściwego wsparcia, Ty będziesz może i spał, ale Twój kręgosłup będzie dalej cierpiał. Bardzo popularne wśród osób z problemami ortopedycznymi są tak zwane termoelastyczne materace z pamięcią kształtu, reagujące na temperaturę ciała i pod wpływem ciepła ciała mocniej dopasowujące się do sylwetki.
 • Coraz dostępniejsze w ostatnich latach robią się poduszki z kolcami. Nie, nie służą do podkładania pod głowę, a ich kolce nie ranią. To rodzaj akupresury, kładziesz się plecami na takiej poduszce i pozwalasz, by kolce wciskały się w skórę, masując Cię. W ten sposób następuje lepsze ukrwienie ciała, a ból się łagodzi.
 • Wielu osobom bardzo pomogła w walce z kręgosłupem joga. Codzienne praktykowanie jest korzystne zresztą nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Spróbuj, może i dla Ciebie joga okaże się skuteczna.

Wyszukania z google:

 • co zrobić gdy boli kręgosłup
 • co robic gdy boli kręgosłup
 • jak spać gdy boli kręgosłup
 • boli kręgosłup
 • co zrobic gdy boli kregoslup przez obuwie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*