Szok anafilaktyczny – objawy i postępowanie.

Wygodny dostęp do Internetu w dowolnym miejscu
20 września 2012
Gdzie szukać oszczędności ?
25 września 2012

Szok anafilaktyczny – objawy i postępowanie.

Anafilaksja może być niebezpieczna przede wszystkim w przypadku, gdy ją lekceważymy. Istotne jest zatem, ażeby właściwie i precyzyjnie rozpoznawali nasze kłopoty alergiczne oraz być zapoznany z zagrożeniami jakie ze sobą niosą. Każdą naszą niejaność odnośnie groźby wstrząsu anafilaktycznego powinien wytłumaczyć nam doktor. Tylko on ma możliwość dostosować nam dobre leczenie. W przypadku alergenów jak: lekarstwa, jad owadów można zastosować odczulanie ( czyli tak zwana immunoterapia). W ten sposób możemy zwiększyć tolerancję naszego organizmu na te substancje. Niestety ta metoda nie gwarantuje pełnego sukcesu. Mocne reakcje alergiczne, które występują podczas zabiegu, narzucają konieczność, aby pacjent był zawsze pod obserwacją doktora w szpitali.

Nawet, gdy jesteśmy bardzo czujni wobec tego co się dzieje wokół nas, to szok anafilaktyczny może się pojawić w każdej chwili. Zatem niezbędne jest, aby osoby, które już miały wcześniej taki atak, miały przygotowane właściwe postępowanie. Pierwszą wytyczną o której trzeba pamiętać o noszeniu przy sobie strzykawki z adrenaliną(często sprawdzając datę ważności). Warto również przeczytać ulotki dotyczące tego typu wstrzykiwaczy. W dodatku można samodzielnie ćwiczyć wstrzykiwanie substancji za pomocą wstrzykiwacza demonstracyjnego. Warto także nosić non stop przy sobie zaświadczenie lekarskie odnoszące się do kłopotów z anafilaksją a także typu alergenów na które mamy reakcję alergiczną.

Jakie objawy ma wstrząs anafilaktyczny? Przede wszystkim w jednym momencie pojawia się bardzo wiele objawów. Reakcja alergiczna jest z reguły natychmiastowa, aczkolwiek zdarza się nawet po kilku godzinach! (jest to rzadkość). Główne wstrząs anafilaktyczny objawy na które powinniśmy zwrócić uwagę to pokrzywka skóry (szczególnie u osób uczulonych na dany pokarm),gwałtowne obniżenie ciśnienia, duszności, wymioty, chrypka, zawroty głowy czy kołatanie serca. Występują także takie przypadki, gdzie bez wcześniejszych objawów, osoba nagle mdleje (przeważnie po ugryzieniu owada lub po podaniu dożylnie leku na który ma się alergię). W takich  rzadkich sytuacjach powinno się działać błyskawicznie, a mianowicie udzielić wstrząs pierwsza pomoc, która z pewnością ocali komuś życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*