Przejdź do treści

Projekty domów – możliwości nowoczesnego budownictwa

Dziś branża budowlana charakteryzuje się efektywnością energetyczną. Dom energooszczędny lub pasywny to budynek, w którym zastosowano rozwiązania, które można zastosować przy niskim zużyciu energii, zapewniając jednocześnie lepsze warunki życia i warunki sanitarno-sanitarne. Domy pasywne to najnowsza generacja domów energooszczędnych, które charakteryzują się wyjątkowo niskimi wymaganiami na energię grzewczą. (Maksymalnie 15 kWh/m2 rocznie).

Projekty domów – możliwości nowoczesnego budownictwa

Koszt budowy budynków energooszczędnych jest o 10% do 20% wyższy niż budynków o tym samym standardzie. Oczekiwany okres zwrotu to 4-6 lat. Architektura pasywna w Polsce nie jest już tak opłacalna. W porównaniu z tym samym domem wybudowanym tradycyjnymi metodami koszt inwestycji jest o 36-40% wyższy. Takie nakłady związane z oszczędnościami z użytkowania budynków zwrócą się za 15-16 lat.

Projekt domu

Energooszczędne projekty mieszkaniowe przyciągają wzrok na polskim rynku, przyciągając coraz szersze grono inwestorów, zwłaszcza dzięki dotacjom unijnym.
Ze względu na niskie zapotrzebowanie energetyczne takich domów z powodzeniem można stosować niskotemperaturowe systemy grzewcze, które dodatkowo wykorzystują energię odnawialną. (Ich główną zaletą jest poprawa charakterystyki energetycznej budynków – świadectwa energetyczne).
Obejmują one:
-Kolektory Solar-Solar do obsługi instalacji CWU i CO;fotowoltaika,
-Geotermiczna i powietrzna pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i gruntowym wymiennikiem ciepła,
-Kinetyczna energia wiatrowa -Przydomowe wiatraki dostarczają energię elektryczną.

Dom energooszczędny

Budując dom energooszczędny należy wspomnieć o jego zaletach:
-Duże oszczędności, niższe rachunki,
-Lepszy komfort użytkowania (świeże powietrze, jasne pomieszczenie),
-Szybki zwrot z inwestycji,
-Wyższe ceny rynkowe budynków,
-Wkład własny w ochronę środowiska,
-Nowoczesna rezydencja.

Ostatnie porównania (z uwzględnieniem 20 lat eksploatacji) wskazują, że standardowy budynek w tej analizie jest znacznie droższy, ale okres budowy domu to co najmniej 50 lat.

Zgodnie z wymogami przyjętymi przez Komisję Europejską wszystkie budynki budowane w Polsce po 2020 roku muszą być budynkami energooszczędnymi. Warto rozważyć taką inwestycję już teraz, bo w ciągu najbliższych 5 lat może otrzymać dotacje na budowę lub zakup. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten cel blisko 300 mln zł, a kwota dotacji do pożyczki może wynieść nawet 50 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.