Przejdź do treści

Przygotowanie łazienki dla niepełnosprawnych

Nie jest problemem przystosowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych przed budową. Gorzej, gdy mamy już wybudowaną łazienkę do adaptacji. Więc co musisz zrobić? Czy wystarczy niewielka zmiana, czy musi ingerować w całą przestrzeń?

Przygotowanie łazienki dla niepełnosprawnych

Gdzie zacząć?

Wydaje się, że trzeba całkowicie zmienić projekt łazienki, ale jak pokażę później, nie jest to konieczne. Wystarczą dodatkowe udogodnienia w postaci uchwytów, poręczy czy balustrad. Ważne jest, aby zakupić te dodatkowe akcesoria dostosowane do tego celu. Oczywiście w supermarkecie budowlanym można kupić wszelkiego rodzaju rury i poręcze, ale nie będą one tak mocne i trwałe, jak specjalnie modyfikowane rzeczy.

Wskazówka

Od wejścia do łazienki trzeba się upewnić, że nie ma progów ani stopni. Jeśli tak, należy go usunąć i zastąpić listwą przypodłogową. Kiedy korzystasz z toalety, musisz zainstalować uchwyty po obu stronach, abyś mógł się podeprzeć podczas siadania i wstawania. Uchwyt powinien być mocno przymocowany do ściany, aby nie spadł pod wpływem ciężaru. Byłoby wspaniale, gdyby choć jeden z nich został usunięty. Obok wanny powinien znajdować się uchwyt ułatwiający wchodzenie i wychodzenie. Dodatkowo, wychodząc z wanny, najlepiej zastosować antypoślizgową powierzchnię. Mogą to być specjalne szorstkie płytki lub nawet jakiś dywan. Ważne jest, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia. Jeśli zamiast wanny korzystamy z prysznica, wewnątrz i na zewnątrz powinny znajdować się również uchwyty lub poręcze. Dodatkowo w kabinie przydają się również hokery czy składane siedziska mocowane do ściany. W przypadku umywalki, podobnie jak w poprzednim przypadku, zaleca się zamontowanie uchwytów i podłokietników. Jeśli to możliwe, dla większego komfortu warto obniżyć umywalkę.

Powyższe udogodnienia w dużym stopniu ułatwią korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym, ale to nie wszystko, o co trzeba zadbać. Instalując nowoczesny kran, możesz łatwiej odkręcić i zakręcić wodę. Mogą to być zwykłe podpowiedzi, które należy nacisnąć, a nie stuknięcia. Na uwagę zasługuje również mechanizm blokujący i zamykający na drzwiach. Może się zdarzyć, że osoba niepełnosprawna zostanie zamknięta w łazience, a jeśli coś się stanie, musimy mieć możliwość jej otwarcia od zewnątrz. Dlatego taki mechanizm musi być zastosowany w tych drzwiach

Gdzie kupić?

To mogą być wszystkie zmiany, które należy wprowadzić. Jak wszyscy wiemy, każda niepełnosprawność jest inna, a łazienka musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Na koniec informacje o tym, gdzie kupić poszczególne akcesoria. Mówiąc o specjalnych uchwytach i podłokietnikach, możesz je kupić online na tej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.